Uutiset

Antero Laukkanen in memoriam

13.12.2024

Antero-Laukkanen.jpg


Sosiaalineuvos ja entinen kansanedustaja, pastori Antero Laukkanen (30.5.1958 - 13.12.2024) on kuollut 66 vuoden ikäisenä vakavaan motoneuronisairauteen ALS:iin.

Hän oli pitkänlinjan kristillisdemokraattien poliitikko, joka toimi Espoon kaupunginvaltuutettuna vuodesta 2001 alkaen ja kristillisdemokraattien kansanedustajana vuosina 2015-2023.

Antero Laukkanen oli monilahjakkuus ja taitava sanan käyttäjä. Hän oli avarasydäminen, idearikas ja syvällinen ajattelija. Hän oli työtä pelkäämätön vastuunkantaja ja köyhien puolestapuhuja, joka omalla esimerkillään ja elämän iloisella asenteellaan rakensi Suomesta parempaa paikkaa elää. Kansanedustajana hän oli aina elämän puolella ja ajatteli perheiden parasta. Ruoka-avun rahoituksen jatkuminen valtion budjetissa oli hänelle hyvin tärkeää.

Laukkasella oli sydämellään myös maaseutu, muun muassa Somero oli hänelle erityisen tärkeä. Valittiinpa hänet myös Somerniemen torineuvokseksi. Laukkanen kohtasi kaikki ihmiset hymyssä suin ja oli aina valmis auttamaan ja johtamaan omalla innostavalla esimerkillään hihat käärittyinä ja työtä tehden.

Rukouksella ja Raamatulla oli iso ja näkyvä rooli Antero Laukkasen elämässä eikä hän laittanut lamppuaan vakan alle. Laukkanen oli luomassa ja osallisena monissa rukousverkostoissa niin Suomessa kuin muualla maailmassa. Espooseen hän perusti Majakka-seurakunnan. Hän näytti esimerkillään, kuinka elää täyttä elämää rohkeasti ja avoimesti Jeesuksen seuraajana toisia auttaen.

Reima Anolin
KD Someron paikallisosaston puheenjohtaja

16.01.2025Missä KD?
14.01.2025Varsinais-Suomen Kristillisdemokraatit nimesi uusia aluevaaliehdokkaita
22.12.2024Lähde ehdolle kunta- ja aluevaaleissa!
22.12.2024Hyvää joulua ja uutta vuotta!
17.12.2024Tommista Sarin uusi eduskunta-avustaja
13.12.2024Antero Laukkanen in memoriam
30.11.2024Ruokasektori tarvitsee yhteiskuntasopimuksen
30.11.2024Nuorten väkivaltarikollisuuden kasvu pysäytettävä
30.11.2024Kouluihin tarvitaan ideologioiden sijaan aitoa tasa-arvoa
23.11.2024Varsinais-Suomen Kristillisdemokraatit nimesi lisää aluevaaliehdokkaita

Siirry arkistoon »