Kuntavaalit 2017

Kristillisdemokraattien Varsinais-Suomen kuntavaaliehdokkaat 2017 kunnittain

KAARINA (vaaliliitto KD, Keskusta & RKP)

108 Markku Ilus (yleislääketieteen erikoislääkäri)
109 Murat Inhanli (elektroniikka-asentaja, restonomi)
110 Eija Koho (sairaanhoitaja)
111 Veijo Lehtonen (putkiasentaja)
112 Tuomas Levänen (kielenkääntäjä, seurakuntatyöntekijä)
113 Kaarina Peltonen (kanttori, eläkeläinen)
114 Liisa Roine (vastaanottoavustaja, eläkeläinen)
115 Ismo Seivästö (rovasti, HuK)
116 Jaana Shelby (kääntäjä, yrittäjä)
117 Toni Toivonen (luokanopettaja, KM)
118 Jari Tulonen (terveystarkastaja, ympäristö- ja terveysinsinööri)
119 Sirpa Airi-Anneli Viherkoski (eläkeläinen)

LIETO (vaaliliitto KD & Kokoomus)

75 Martti Heikkilä (yrittäjä)
76 Riina Kolkkala-Westerlund (liikunnan- ja terveystiedon lehtori)
77 Auli Loponen (luokanopettaja)
78 Janne Suominen (myyntipäällikkö)

LOIMAA (vaaliliitto KD & Kokoomus)

87 Markku Kraama (toimitusjohtaja, LKV)
88 Raimo Kyllästinen (varatuomari, hovioikeudenneuvos)
89 Armi Kyläheikkilä-Kyllästinen (varatuomari, yrittäjä)
90 Seppo Paldanius (pastori, MTh, yrittäjä)
91 Antti Riuttaskorpi (maanviljelijä, yrittäjä)

MASKU (vaaliliitto KD & Keskusta)

88 Päivi Nieminen (palvelusihteeri)

NAANTALI

66 Teuvo Aittokallio (rehtori, eläkeläinen)
67 Tommy Björkskog (avainasiakaspäällikkö, KD:n 1. varapuheenjohtaja)
68 Esko Hellman (yrittäjä)
69 Reijo Kortelainen (autonkuljettaja)
70 Anne-Maria Laajala (palveluesimies / serviceförman)
71 Petri Laajala (myynnin ammattilainen)
72 Päivikki Malm (lastentarhanopettaja, terapeutti)
73 Juha Manner (asianajaja, varatuomari)
74 Anita Mäkilä (diakoni, sosionomi AMK)
75 Jere-Mikael Peltonen (nuorisotyönohjaaja)
76 Mika Ratilainen (myyntineuvottelija, eläkeläinen)
77 Mirja Saarisalo (eläkeläinen)
78 Hannu Valo (opiskelija)

NOUSIAINEN

63 Mari-Liisa Havukainen (kirkon nuorisotyöntekijä, lastenhoitaja)
64 Aira Hiltunen (laitoshuoltaja)

PAIMIO

50 Sini-Päivi Aho (kirjastonhoitaja)
51 Eeva Heurlin (terveydenhoitaja, eläkeläinen)
52 Kimmo Jalonen (lähihoitaja)
53 Jorma Kakkonen (diakoni, eläkeläinen)
54 Mikko Kovanen (opistoupseeri evp, erä- ja luonto-opas)
55 Anne-Ly Palosaari (sosionomi)
56 Jouni Ylitalo (erikoismaalari)

PARAINEN

19 Håkan Westergård (pastor, TV- och radioproducent / pastori, TV- ja radiotuottaja)
20 Deborah Juhannusvuori (sjukskötare / sairaanhoitaja)
21 Rolf Björklid (företagare / yrittäjä)
22 Pia Westergård (hemmafru, TV- och radioproducent / kotirouva, TV- ja radiotuottaja)

PÖYTYÄ
(vaaliliitto KD & Keskusta)

98 Sinikka Hutko (talouspalvelusihteeri)
99 Antti Tuppurainen (tekninen arkkitehti)

RAISIO

81 Veera Köpsi (myynnin assistentti, markkinointikoordinaattori)
82 Jasmin Nisunen (varhaiskasvatuksen ohjaaja, KM)
83 Jari Pulkkinen (päihdetyön vastaava ohjaaja)
84 Akseli Syrjälä (koneistaja)

SALO

211 Kirsti Aittamäki (kartanpiirtäjä, eläkeläinen)
212 Esa Asikainen (insinööri)
213 Gunnar Blomerus (lähihoitaja)
214 Marja Brockmann (merkonomi-yo, perushoitaja)
215 Soili Collander (laitoshuoltaja, eläkeläinen)
216 Marianna Haavisto (kätilö-terveydenhoitaja, eläkeläinen)
217 Marjatta Halkilahti (sosionomi)
218 Heljä Halme (yrittäjä)
219 Anne Hoikkala-Savolainen (apteekkari, yrittäjä)
220 Timo Jaakola (insinööri, lehtori)
221 Kari Järvinen (maalari)
222 Jari Lehtonen (insinööri, lehtori)
223 Hannu Nissinen (yrittäjä)
224 Samuli Perttula (sähköasentaja)
225 Kirsti Pohjola (merkonomi)
226 Timo Pohjola (hallintonotaari)
227 Kai Ruha (kirkon nuorisotyönohjaaja)
228 Reijo Saloranta (myyntineuvottelija)
229 Elina Seitz (sosiaaliohjaaja)
230 Outi Sundholm (parturi-kampaaja, yrittäjä)
231 Igor Surkov (kiinteistöhuoltaja)
232 Jaana Suvinen (kotitalousopettaja)
233 Toni Taiveaho (AV-asiantuntija)
234 Saija Tarro (KTM, process designer)
235 Kalle Tekkala (työnjohtaja)
236 Ella-Maria Tuomela (opiskelija, kokemusasiantuntija)
237 Pertti Vallittu (pastori, nuorisotyöntekijä)
238 Juho Vuorela (rovasti, eläkeläinen)

SAUVO

35 Juhani Laulajainen (koulutuspäällikkö)
36 Mika Rauhala (lehtori, insinööri)

SOMERO (vaaliliitto KD & Keskusta)

93 Tarja Iivonen (perhepäivähoitaja, lastenohjaaja)
94 Ari Linden (liikenneopettaja, AmO, NTM)
95 Anni Jalonen (nuorisotyönohjaaja, lähetyssihteeri)

TURKU

636 Riitta Aaltonen (yrittäjä)
637 Ville Auvinen (pastori, TT)
638 Katri Fältberg (sosionomi-diakoni AMK, toiminnanjohtaja)
639 Raino Hannula (TM, kirvesmies)
640 Kari Helander (linja-autonkuljettaja, eläkeläinen)
641 Mimosa Helander (yrittäjä)
642 Petri Isola (metsuri, yrittäjä)
643 Marita Kangasniemi (palveluneuvoja)
644 Tero Leino (toimittaja)
645 Nathan Letwory (ohjelmistonkehittäjä)
646 Helena Mannervo (laborantti)
647 Markus Metsala (valtiotieteiden ylioppilas)
648 Kari Mäenpää (koulutussuunnittelija)
649 Soili Norro (kielten opettaja, FM)
650 Samuli Nousiainen (LIVING LÄHETYSSÄÄTIÖ sr:n perustaja, HHJ)
651 Robert Ojala (pastori, TT / pastor, TD)
652 Nadja Pitchugina (opas, kirjanpitäjä)
653 Jaakko Pöntinen (puutarhuri, verkkomarkkinoija)
654 Timo Rantanen (eläkeläinen, opiskelija)
655 Antero Riihimäki (eStore manager, tradenomi)
656 Remo Ronkainen (pastori, TM)
657 Janina Kristiina Rosten (yrittäjä, yhteisöpedagogi)
658 Lilja Roth (evankelista)
659 Karita Salonen (yrittäjä)
660 Juho Sankamo (aluejohtaja)
661 Johan Savola (pastori, TM)
662 Tommi Terä (korkeakouluopiskelija)
663 Helena Tuomaala (eläkeläinen)
664 Kristina Turner (pensionär)
665 Kari Tynkkynen (johtava nuorisotyönohjaaja, diakoniatyöntekijä)
666 Jari Viherlampi (kiinteistönvälittäjä, yrittäjä)
667 Pirkko Ylönen (eläkeläinen)
668 Imbi Korn (pastori, yrittäjä)
669 Aapo Kraama (yrittäjä)
670 Daria Zidbeck (mielenterveyshoitaja, sairaanhoitaja)
671 Juhani Honkonen (elektroniikkainsinööri, merkonomi)
672 Paavo Nevalainen (projektitutkija, TkL)
673 Hannele Al-Hamzawi (laborantti)
674 Mario Argenta (yrittäjä)
675 Margareta Palmroth-Paulat (eläkeläinen)
676 Michel Paulat (eläkeläinen)

UUSIKAUPUNKI

94 Eerik Junnila (kunnossapidon esimies)
95 Vesa Kiertokari (pastori, TM)
96 Samuel Mäkinen (kappalainen)
97 Lassi Salmela (rakennusalan yrittäjä)